
| RRP | £15,095 |
| Customer Saving | £1,600 |
| Our Price | £13,495 |
| Customer Deposit | £2,000 |
| Total Amount Of Credit | £11,495 |
| Total Charge For Credit | £2,585.55 |
| Rate Of Interest | 4.58% |
| APR | 8.9% |
| Monthly Payments | £168.47 |
| Optional Final Payment | £8,015.63 |
| Annual Mileage | 3,000 |
| Excess Mileage Charge | 14.9p Per Mile |
| Duration Of Agreement | 37 Months |
| Total Amount Payable | £16,080.55 |
| RRP | £9,145 |
| Customer Saving | £850 |
| Our Price | £8,295 |
| Customer Deposit | £1,000 |
| Total Amount Of Credit | £7,295 |
| Total Charge For Credit | £1,597.17 |
| Rate Of Interest | 4.58% |
| APR | 8.9% |
| Monthly Payments | £115.39 |
| Optional Final Payment | £4,738.13 |
| Total Amount Payable | £9,892.17 |
| Duration Of Agreement | 37 Months |
| Annual Mileage | 3,000 |
| Excess Mileage Charge | 14.9p Per Mile |
| RRP | £14,345 |
| Customer Saving | £850 |
| Our Price | £13,495 |
| Customer Deposit | £2,000 |
| Total Amount Of Credit | £11,495 |
| Total Charge For Credit | £2,556.48 |
| Rate Of Interest | 4.58% |
| APR | 8.9% |
| 48 Monthly Payments | £174.04 |
| Optional Final Payment | £7,786.04 |
| Total Amount Payable | £16,051.48 |
| Duration Of Agreement | 37 Months |
| Annual Mileage | 3,000 |
| Excess Mileage Charge | 14.9p Per Mile |
| RRP | £14,395 |
| Customer Deposit | £1,000 |
| Total Amount Of Credit | £13,395 |
| Total Charge For Credit | £3,687.71 |
| Rate Of Interest | 4.61% |
| APR | 8.9% |
| 48 Monthly Payments | £201.02 |
| Optional Final Payment | £7,433.75 |
| Total Amount Payable | £18,082.71 |
| Duration Of Agreement | 49 Months |
| Annual Mileage | 4,000 |
| Excess Mileage Charge | 14.9p Per Mile |
| RRP | £14,395 |
| Customer Deposit | £1,000 |
| Total Amount Of Credit | £13,395 |
| Total Charge For Credit | £3,718.83 |
| Rate Of Interest | 4.61% |
| APR | 8.9% |
| 48 Monthly Payments | £197.71 |
| Optional Final Payment | £7,623.75 |
| Total Amount Payable | £18,113.83 |
| Duration Of Agreement | 49 Months |
| Annual Mileage | 4,000 |
| Excess Mileage Charge | 14.9p Per Mile |
| RRP | £16,995 |
| Customer Deposit | £1,000 |
| Total Amount Of Credit | £15,995 |
| Total Charge For Credit | £4,330.65 |
| Rate Of Interest | 4.61% |
| APR | 8.9% |
| 48 Monthly Payments | £247.80 |
| Optional Final Payment | £8,431.25 |
| Total Amount Payable | £21,325.65 |
| Duration Of Agreement | 49 Months |
| Annual Mileage | 4,000 |
| Excess Mileage Charge | 14.9p Per Mile |
| RRP | £17,295 |
| Customer Saving | £1,300 |
| Our Price | £15,995 |
| Deposit | £1,000 |
| Total Amount Of Credit | £14,995 |
| Total Charge For Credit | £4,091.91 |
| Interest Rate | 4.61% |
| APR | 8.9% |
| 48 Monthly Payments | £228.92 |
| Optional Final Payment | £8,098.75 |
| Total Amount Payable | £20,086.91 |
| Duration Of Agreement | 49 Months |
| Annual Mileage | 4,000 |
| Excess Mileage Charge | 14.9p Per Mile |
| 48 monthly Payments | £228.92 |
| Optional Final Payment | £8,098.75 |
| RRP | £17,545 |
| Customer Saving | £1,550 |
| On The Road Price | £15,995 |
| Customer Deposit | £1,000 |
| Amount of Credit | £14,995 |
| Interest Charges | £4,091.91 |
| Total Amount Payable | £20,086.91 |
| Duration of Agreement | 49 Months |
| Fixed Rate of Interest | 4.61% p.a. |
| Annual Mileage | 4,000 miles |
| Representative | 8.9% APR |
| Excess Mileage Charge per mile | 14.9p per mile |
The Triumph Tiger 1200 Rally Explorer is engineered for riders who demand top-tier off-road performance without sacrificing on-road comfort. With its rugged design and advanced features, it stands as a formidable contender in the adventure motorcycle segment. Whether navigating challenging terrains or cruising highways, this bike promises an exhilarating experience.
| Type | Liquid-cooled, 12 valve, DOHC, inline 3-cylinder |
|---|---|
| Capacity | 1160 cc |
| Bore | 90.0 mm |
| Stroke | 60.7 mm |
| Compression | 13.2:1 |
| Max Power EC | 150PS / 148bhp (110.4kW) @ 9,000rpm (100PS rain mode) |
| Max Torque EC | 130 Nm @ 7,000 rpm |
| System | Multipoint sequential electronic fuel injection with electronic throttle control |
| Exhaust | Stainless steel 3 into 1 header system with underslung primary silencer and side mounted secondary silencer |
| Final Drive | Shaft drive |
| Clutch | Hydraulic, wet, multi-plate, slip and assist |
| Gearbox | 6 speed |
| Frame | Tubular steel frame, with forged aluminium outriggers. Fabricated, bolt-on aluminium rear subframe. |
|---|---|
| Swingarm | Twin sided "Tri-Link" aluminium swingarm with twin aluminium torque arms. |
| Front Wheel | Spoked (Tubeless). 21 x 2.15in. |
| Rear Wheel | Spoked (Tubeless). 18 x 4.25in. |
| Front Tyre | Metzeler Karoo Street, 90/90-21 (M/C 54V TL) |
| Rear Tyre | Metzeler Karoo Street, 150/70R18 (M/C 70V TL) |
| Front Suspension | Showa 49mm, semi-active damping USD forks. 220mm travel. |
| Rear Suspension | Showa semi-active damping monoshock, with automatic electronic preload adjustment. 220mm wheel travel. |
| Front Brakes | Brembo M4.30 Stylema monoblock radial calipers, OC-ABS, twin 320mm floating discs. Magura HC1 span adjustable radial master cylinder with separate reservoir. |
| Rear Brakes | Brembo single piston caliper, OC-ABS, single 282mm disc. Rear master cylinder with remote reservoir. |
| Instrument Display and Functions | Full-colour 7” TFT instrument pack with My Triumph Connectivity System |