
| RRP | £15,045 |
| Customer Saving | £2,550 |
| Our Price | £12,495 |
| Customer Deposit | £2,000 |
| Total Amount Of Credit | £10,495 |
| Total Charge For Credit | £2,512.17 |
| Rate Of Interest | 4.58% |
| APR | 8.9% |
| Regular Monthly Payments | £124.47 |
| Optional Final Payment | £8,526.25 |
| Total Amount Payable | £15,007.17 |
| Annual Mileage | 3,000 |
| Excess Mileage Charge | 14.9p Per Mile |
| Duration Of Agreement | 37 Months |
| RRP | £13,195 |
| Customer Saving | £200 |
| On The Road Price | £12,995 |
| Customer Deposit | £1,000 |
| Total Amount Of Credit | £11,995 |
| Total Charge For Credit | £3,293.58 |
| Rate Of Interest | 4.61% |
| APR | 8.9% |
| Regular Monthly Payments | £180.96 |
| Optional Final Payment | £6,602.50 |
| Total Amount Payable | £16,288.58 |
| Annual Mileage | 4,000 |
| Excess Mileage Charge | 14.9p Per Mile |
| Duration Of Agreement | 49 Months |
| RRP | £9,995 |
| Customer Deposit | £500 |
| Total Amount Of Credit | £9,495 |
| Total Charge For Credit | £2,501.87 |
| Rate Of Interest | 4.61% |
| APR | 8.9% |
| Regular Monthly Payments | £154.44 |
| Optional Final Payment | £4,583.75 |
| Total Amount Payable | £12,496.87 |
| Annual Mileage | 4,000 |
| Excess Mileage Charge | 14.9p Per Mile |
| Duration Of Agreement | 49 Months |
| RRP | £5,245 |
| Customer Deposit | £500 |
| Total Amount Of Credit | £4,745 |
| Total Charge For Credit | £817.78 |
| Rate Of Interest | 3.04% |
| APR | 5.9% |
| Monthly Payments | £71.36 |
| Optional Final Payment | £2,137.50 |
| Total Amount Payable | £6,062.78 |
| Annual Mileage | 4,000 |
| Excess Mileage Charge | 14.9p Per Mile |
| Duration of Agreement | 49 Months |
| RRP | £9,995 |
| Customer Deposit | £500 |
| Total Amount Of Credit | £9,495 |
| Total Charge For Credit | £2,501.87 |
| Rate Of Interest | 4.61% |
| APR | 8.9% |
| Regular Monthly Payments | £154.44 |
| Optional Final Payment | £4,583.75 |
| Total Amount Payable | £12,496.87 |
| Annual Mileage | 4,000 |
| Excess Mileage Charge | 14.9p Per Mile |
| Duration Of Agreement | 49 Months |
| RRP | £12,795 |
| Customer Saving | £300 |
| Our Price | £12,495 |
| Customer Deposit | £1,000 |
| Total Amount Of Credit | £11,495 |
| Total Charge For Credit | £3,139.02 |
| Rate Of Interest | 4.61% |
| APR | 8.9% |
| Regular Monthly Payments | £175.24 |
| Optional Final Payment | £6,222.50 |
| Total Amount Payable | £15,634.02 |
| Annual Mileage | 4,000 |
| Excess Mileage Charge | 14.9p Per Mile |
| Duration Of Agreement | 49 Months |
| RRP | £18,095 |
| Customer Saving | £1,600 |
| Our Price | £16,495 |
| Customer Deposit | £1,000 |
| Total Amount Of Credit | £15,495 |
| Total Charge For Credit | £2,814.96 |
| Rate Of Interest | 3.04% |
| APR | 5.9% |
| Monthly Payments | £209.27 |
| Optional Final Payment | £8,265 |
| Total Amount Payable | £19,309.96 |
| Duration Of Agreement | 49 Months |
| Annual Mileage | 4,000 |
| Excess Mileage Charge | 14.9p Per Mile |
| RRP | £17,590 |
| Customer Saving | £1,095 |
| Our Price | £16,495 |
| Customer Deposit | £1,000 |
| Total Amount Of Credit | £15,495 |
| Total Charge For Credit | £2,814.96 |
| Rate Of Interest | 3.04% |
| APR | 5.9% |
| Monthly Payments | £209.27 |
| Optional Final Payment | £8,265 |
| Total Amount Payable | £19,309.96 |
| Duration Of Agreement | 49 Months |
| Annual Mileage | 4,000 |
| Excess Mileage Charge | 14.9p Per Mile |
The Triumph Street Triple 765 RS is the pinnacle of performance in the middleweight naked bike category. Drawing inspiration from Moto2™ racing technology, it delivers exhilarating power, precise handling, and cutting-edge electronics. Whether you're carving through twisty roads or tackling track days, the Street Triple 765 RS offers an unmatched riding experience.
| Type | Liquid-cooled, 12 valve, DOHC, inline 3-cylinder |
|---|---|
| Capacity | 765 cc |
| Bore | 78.0 mm |
| Stroke | 53.4 mm |
| Compression | 13.25:1 |
| Max Power EC | 130 PS / 128.2 bhp (95.6 kW) @ 12,000 rpm |
| Max Torque EC | 80 Nm @ 9,500 rpm |
| System | Multipoint sequential electronic fuel injection with electronic throttle control |
| Exhaust | Stainless steel 3 into 1 header system with low single sided stainless steel silencer |
| Final Drive | X-ring chain |
| Clutch | Wet, multi-plate, slip & assist |
| Gearbox | 6 speed |
| Frame | Aluminium beam twin spar frame with 2 piece high pressure die cast rear subframe |
|---|---|
| Swingarm | Twin-sided, cast aluminium alloy |
| Front Wheel | Cast aluminium alloy 5 spoke, 17 x 3.5 in |
| Rear Wheel | Cast aluminium alloy 5 spoke, 17 x 5.5 in |
| Front Tyre | 120/70 ZR 17 |
| Rear Tyre | 180/55 ZR 17 |
| Front Suspension | Showa 41 mm upside down Big Piston Forks (BPF), adjustable compression and rebound damping, and preload adjustment. 115mm wheel travel |
| Rear Suspension | Öhlins STX40 piggyback reservoir monoshock, adjustable compression and rebound damping, and preload adjustment. 131.2mm wheel travel |
| Front Brakes | Twin 310 mm floating discs, Brembo Stylema 4-piston radial monobloc calipers, OC-ABS, Brembo MCS radial master cylinder |
| Rear Brakes | Single 220 mm disc, Brembo single piston caliper, OC-ABS |
| Instrument Display and Functions | Full colour 5" TFT instruments |
| Fuel Consumption | 52.8 mpg (5.4 litres / 100 km) |
|---|---|
| CO2 Figures | 120g/km EURO 5 CO2 emissions and fuel consumption data are measured according to regulation 168/2013/EC. Figures for fuel consumption are derived from specific test conditions and are for comparative purposes only. They may not reflect real driving results. |