
| RRP | £13,195 |
| Customer Saving | £200 |
| On The Road Price | £12,995 |
| Customer Deposit | £1,000 |
| Total Amount Of Credit | £11,995 |
| Total Charge For Credit | £3,293.58 |
| Rate Of Interest | 4.61% |
| APR | 8.9% |
| Regular Monthly Payments | £180.96 |
| Optional Final Payment | £6,602.50 |
| Total Amount Payable | £16,288.58 |
| Annual Mileage | 4,000 |
| Excess Mileage Charge | 14.9p Per Mile |
| Duration Of Agreement | 49 Months |
| RRP | £15,045 |
| Customer Saving | £2,550 |
| Our Price | £12,495 |
| Customer Deposit | £2,000 |
| Total Amount Of Credit | £10,495 |
| Total Charge For Credit | £2,512.17 |
| Rate Of Interest | 4.58% |
| APR | 8.9% |
| Regular Monthly Payments | £124.47 |
| Optional Final Payment | £8,526.25 |
| Total Amount Payable | £15,007.17 |
| Annual Mileage | 3,000 |
| Excess Mileage Charge | 14.9p Per Mile |
| Duration Of Agreement | 37 Months |
| RRP | £12,795 |
| Customer Deposit | £2,000 |
| Total Amount Of Credit | £10,795 |
| Total Charge For Credit | £3,050.64 |
| Rate Of Interest | 4.61% |
| APR | 8.9% |
| Regular Monthly Payments | £153.62 |
| Optional Final Payment | £6,471.88 |
| Total Amount Payable | £15,845.64 |
| Annual Mileage | 2,500 |
| Excess Mileage Charge | 14.9p Per Mile |
| Duration Of Agreement | 49 Months |
The 2025 Triumph Speed Twin 1200 RS pushes the boundaries of the modern-classic roadster, fusing heritage-inspired styling with race-grade electronics and hardware. Created for riders who demand both timeless British design and contemporary performance, it offers a refined, aggressive stance that’s as appealing in the urban jungle as it is on winding country lanes.
| Type | Liquid-cooled parallel twin, 8 valve, SOHC, 270° firing order |
|---|---|
| Capacity | 1200 cc |
| Bore | 97.6 mm |
| Stroke | 80 mm |
| Compression | 12.1:1 |
| Max Power EC | 105 PS / 103.5 bhp (77.2 kW) @ 7,750 rpm |
| Max Torque EC | 112 Nm @ 4,250 rpm |
| System | Multipoint fuel injection with electronic throttle control, and three rider modes |
| Exhaust | Brushed stainless steel 2 into 2 exhaust system with twin silencers |
| Final Drive | X ring chain |
| Clutch | Wet, multi-plate, slip & assist |
| Gearbox | 6-speed |
| Frame | Tubular steel, with steel cradles |
|---|---|
| Swingarm | Twin sided aluminium |
| Front Wheel | Cast aluminium alloy, 17 x 3.5 in |
| Rear Wheel | Cast aluminium alloy, 17 x 5.0 in |
| Front Tyre | 120/70 R17 |
| Rear Tyre | 160/60 R17 |
| Front Suspension | Ø 43mm USD Marzocchi forks, 120mm travel |
| Rear Suspension | Twin Öhlins RSUs with external reservoirs, adjustable for pre-load, compression and rebound damping. 123 mm wheel travel |
| Front Brakes | Twin Ø 320mm floating discs, Brembo Stylema M4.30 radial calipers, OCABS |
| Rear Brakes | Single Ø 220mm disc, Nissin 2-piston floating caliper, OCABS |
| Instrument Display and Functions | LCD multi-function instruments with integrated colour TFT screen |
| Fuel Consumption | 4.4 l/100km (64.2 mpg) |
|---|---|
| CO2 Figures | 104g/kg EURO 5+ CO2 emissions and fuel consumption data are measured according to regulation 168/2013/EC. Figures for fuel consumption are derived from specific test conditions and are for comparative purposes only. They may not reflect real driving results. |