
| RRP | £15,045 |
| Customer Saving | £2,550 |
| Our Price | £12,495 |
| Customer Deposit | £2,000 |
| Total Amount Of Credit | £10,495 |
| Total Charge For Credit | £2,512.17 |
| Rate Of Interest | 4.58% |
| APR | 8.9% |
| Regular Monthly Payments | £124.47 |
| Optional Final Payment | £8,526.25 |
| Total Amount Payable | £15,007.17 |
| Annual Mileage | 3,000 |
| Excess Mileage Charge | 14.9p Per Mile |
| Duration Of Agreement | 37 Months |
| RRP | £13,195 |
| Customer Saving | £200 |
| On The Road Price | £12,995 |
| Customer Deposit | £1,000 |
| Total Amount Of Credit | £11,995 |
| Total Charge For Credit | £3,293.58 |
| Rate Of Interest | 4.61% |
| APR | 8.9% |
| Regular Monthly Payments | £180.96 |
| Optional Final Payment | £6,602.50 |
| Total Amount Payable | £16,288.58 |
| Annual Mileage | 4,000 |
| Excess Mileage Charge | 14.9p Per Mile |
| Duration Of Agreement | 49 Months |
| RRP | £9,995 |
| Customer Deposit | £500 |
| Total Amount Of Credit | £9,495 |
| Total Charge For Credit | £2,501.87 |
| Rate Of Interest | 4.61% |
| APR | 8.9% |
| Regular Monthly Payments | £154.44 |
| Optional Final Payment | £4,583.75 |
| Total Amount Payable | £12,496.87 |
| Annual Mileage | 4,000 |
| Excess Mileage Charge | 14.9p Per Mile |
| Duration Of Agreement | 49 Months |
| RRP | £5,245 |
| Customer Deposit | £500 |
| Total Amount Of Credit | £4,745 |
| Total Charge For Credit | £817.78 |
| Rate Of Interest | 3.04% |
| APR | 5.9% |
| Monthly Payments | £71.36 |
| Optional Final Payment | £2,137.50 |
| Total Amount Payable | £6,062.78 |
| Annual Mileage | 4,000 |
| Excess Mileage Charge | 14.9p Per Mile |
| Duration of Agreement | 49 Months |
| RRP | £9,995 |
| Customer Deposit | £500 |
| Total Amount Of Credit | £9,495 |
| Total Charge For Credit | £2,501.87 |
| Rate Of Interest | 4.61% |
| APR | 8.9% |
| Regular Monthly Payments | £154.44 |
| Optional Final Payment | £4,583.75 |
| Total Amount Payable | £12,496.87 |
| Annual Mileage | 4,000 |
| Excess Mileage Charge | 14.9p Per Mile |
| Duration Of Agreement | 49 Months |
| RRP | £12,795 |
| Customer Saving | £300 |
| Our Price | £12,495 |
| Customer Deposit | £1,000 |
| Total Amount Of Credit | £11,495 |
| Total Charge For Credit | £3,139.02 |
| Rate Of Interest | 4.61% |
| APR | 8.9% |
| Regular Monthly Payments | £175.24 |
| Optional Final Payment | £6,222.50 |
| Total Amount Payable | £15,634.02 |
| Annual Mileage | 4,000 |
| Excess Mileage Charge | 14.9p Per Mile |
| Duration Of Agreement | 49 Months |
| RRP | £18,095 |
| Customer Saving | £1,600 |
| Our Price | £16,495 |
| Customer Deposit | £1,000 |
| Total Amount Of Credit | £15,495 |
| Total Charge For Credit | £2,814.96 |
| Rate Of Interest | 3.04% |
| APR | 5.9% |
| Monthly Payments | £209.27 |
| Optional Final Payment | £8,265 |
| Total Amount Payable | £19,309.96 |
| Duration Of Agreement | 49 Months |
| Annual Mileage | 4,000 |
| Excess Mileage Charge | 14.9p Per Mile |
| RRP | £17,590 |
| Customer Saving | £1,095 |
| Our Price | £16,495 |
| Customer Deposit | £1,000 |
| Total Amount Of Credit | £15,495 |
| Total Charge For Credit | £2,814.96 |
| Rate Of Interest | 3.04% |
| APR | 5.9% |
| Monthly Payments | £209.27 |
| Optional Final Payment | £8,265 |
| Total Amount Payable | £19,309.96 |
| Duration Of Agreement | 49 Months |
| Annual Mileage | 4,000 |
| Excess Mileage Charge | 14.9p Per Mile |
The 2025 Triumph Speed Twin 900 adopts a modern-classic identity with a sharper design, refined performance, and enhanced agility. It combines timeless Bonneville-inspired aesthetics with contemporary chassis upgrades and rider-focused technology, making weekends and commutes equally compelling for classic enthusiasts.
| Type | Liquid-cooled parallel twin, 8 valve, SOHC, 270° firing order |
|---|---|
| Capacity | 900 cc |
| Bore | 84.6 mm |
| Stroke | 80 mm |
| Compression | 11:1 |
| Max Power EC | 65 PS / 64 bhp (47.8 kW) @ 7,500 rpm |
| Max Torque EC | 80 Nm @ 3,800 rpm |
| System | Multipoint fuel injection with electronic throttle control. |
| Exhaust | Brushed stainless steel 2 into 2 exhaust system with twin black painted silencers, with brushed stainless steel end caps |
| Final Drive | X-ring chain |
| Clutch | Wet, multi-plate, slip & assist |
| Gearbox | 5 speed |
| Frame | Tubular steel, with steel cradles |
|---|---|
| Swingarm | Twin-sided, fabricated aluminium |
| Front Wheel | Cast aluminium alloy, 8-spoke, 18 x 2.75 in |
| Rear Wheel | Cast aluminium alloy, 8-spoke, 17 x 4.25 in |
| Front Tyre | 100/90-18 |
| Rear Tyre | 150/70 R17 |
| Front Suspension | NEW Ø 43mm upside-down Marzocchi forks, 120 mm wheel travel |
| Rear Suspension | NEW Twin Marzocchi RSUs with external reservoirs and adjustable preload, 116 mm wheel travel |
| Front Brakes | Single Ø 320mm floating disc, Triumph branded four-piston radial caliper, OCABS |
| Rear Brakes | Single Ø 255mm fixed disc, Nissin 2-piston floating caliper, OCABS |
| Instrument Display and Functions | LCD multi-function instruments with integrated colour TFT screen |
| Fuel Consumption | 4.0L/100km (70.6 mpg) |
|---|---|
| CO2 Figures | 93 g/km EURO 5+ CO2 emissions and fuel consumption data are measured according to regulation 168/2013/EC. Figures for fuel consumption are derived from specific test conditions and are for comparative purposes only. They may not reflect real driving results. |
NEW Optimised Cornering ABS and traction control | |
| Two riding modes – Road and Rain | |
| LCD multi-function instruments with integrated colour TFT screen | |
| NEW Cockpit-mounted USB-C socket | |
| Self-cancelling indicators | |
| Ambient temperature display | |
| NEW Auto DRL/dipped beam switching (based on ambient light) | |
| NEW LED headlight with DRL |