
| RRP | £15,095 |
| Customer Saving | £1,600 |
| Our Price | £13,495 |
| Customer Deposit | £2,000 |
| Total Amount Of Credit | £11,495 |
| Total Charge For Credit | £2,585.55 |
| Rate Of Interest | 4.58% |
| APR | 8.9% |
| Monthly Payments | £168.47 |
| Optional Final Payment | £8,015.63 |
| Annual Mileage | 3,000 |
| Excess Mileage Charge | 14.9p Per Mile |
| Duration Of Agreement | 37 Months |
| Total Amount Payable | £16,080.55 |
| RRP | £9,145 |
| Customer Saving | £850 |
| Our Price | £8,295 |
| Customer Deposit | £1,000 |
| Total Amount Of Credit | £7,295 |
| Total Charge For Credit | £1,597.17 |
| Rate Of Interest | 4.58% |
| APR | 8.9% |
| Monthly Payments | £115.39 |
| Optional Final Payment | £4,738.13 |
| Total Amount Payable | £9,892.17 |
| Duration Of Agreement | 37 Months |
| Annual Mileage | 3,000 |
| Excess Mileage Charge | 14.9p Per Mile |
| RRP | £14,345 |
| Customer Saving | £850 |
| Our Price | £13,495 |
| Customer Deposit | £2,000 |
| Total Amount Of Credit | £11,495 |
| Total Charge For Credit | £2,556.48 |
| Rate Of Interest | 4.58% |
| APR | 8.9% |
| 48 Monthly Payments | £174.04 |
| Optional Final Payment | £7,786.04 |
| Total Amount Payable | £16,051.48 |
| Duration Of Agreement | 37 Months |
| Annual Mileage | 3,000 |
| Excess Mileage Charge | 14.9p Per Mile |
| RRP | £14,395 |
| Customer Saving | £910 |
| Our Price | £13,485 |
| Customer Deposit | £1,000 |
| Total Amount Of Credit | £12,485 |
| Total Charge For Credit | £3,496.65 |
| Rate Of Interest | 4.61% |
| APR | 8.9% |
| Monthly Payments | £181.05 |
| Optional Final Payment | £7,291.25 |
| Annual Mileage | 4,000 |
| Excess Mileage Charge | 14.9p Per Mile |
| Duration Of Agreement | 49 Months |
| Total Amount Payable | £16,981.65 |
| RRP | £14,395 |
| Customer Deposit | £1,000 |
| Total Amount Of Credit | £13,395 |
| Total Charge For Credit | £3,687.71 |
| Rate Of Interest | 4.61% |
| APR | 8.9% |
| 48 Monthly Payments | £201.02 |
| Optional Final Payment | £7,433.75 |
| Total Amount Payable | £18,082.71 |
| Duration Of Agreement | 49 Months |
| Annual Mileage | 4,000 |
| Excess Mileage Charge | 14.9p Per Mile |
| RRP | £11,095 |
| Customer Saving | £400 |
| Our Price | £10,695 |
| Customer Deposit | £1,000 |
| Total Amount Of Credit | £9,695 |
| Total Charge For Credit | £2,655.33 |
| Rate Of Interest | 4.61% |
| APR | 8.9% |
| Monthly Payments | £146.96 |
| Optional Final Payment | £5,296.25 |
| Total Amount Payable | £13,350.33 |
| Duration Of Agreement | 49 Months |
| Annual Mileage | 4,000 |
| Excess Mileage Charge | 14.9p Per Mile |
| RRP | £14,395 |
| Customer Deposit | £1,000 |
| Total Amount Of Credit | £13,395 |
| Total Charge For Credit | £3,718.83 |
| Rate Of Interest | 4.61% |
| APR | 8.9% |
| 48 Monthly Payments | £197.71 |
| Optional Final Payment | £7,623.75 |
| Total Amount Payable | £18,113.83 |
| Duration Of Agreement | 49 Months |
| Annual Mileage | 4,000 |
| Excess Mileage Charge | 14.9p Per Mile |
| RRP | £16,995 |
| Customer Deposit | £1,000 |
| Total Amount Of Credit | £15,995 |
| Total Charge For Credit | £4,330.65 |
| Rate Of Interest | 4.61% |
| APR | 8.9% |
| 48 Monthly Payments | £247.80 |
| Optional Final Payment | £8,431.25 |
| Total Amount Payable | £21,325.65 |
| Duration Of Agreement | 49 Months |
| Annual Mileage | 4,000 |
| Excess Mileage Charge | 14.9p Per Mile |
The new TXP-12 delivers lightweight construction with a low seat, designed for ages 3–5 the TXP is the perfect package for exploration and off-road adventure.
| Type | Liquid-cooled, 3 cylinders, 12 valves, DOHC |
|---|---|
| Capacity | 660 cc |
| Bore | 74.0 mm |
| Stroke | 51.1 mm |
| Compression | 11.95:1 |
| Max Power EC | 81 PS / 81 bhp (59.6 kW) @ 10,250 rpm |
| Max Torque EC | 64 Nm @ 6,250 rpm |
| System | Multipoint sequential electronic fuel injection with electronic throttle control. 3 rider modes (Rain, Road, Sport) |
| Exhaust | Stainless steel 3 into 1 header system with low single sided stainless steel silencer |
| Final Drive | X-ring chain |
| Clutch | Wet, multi-plate, slip |
| Gearbox | 6 speed, Triumph Shift Assist |
Frame: Tubular steel frame, self-extracting swingarm axles, optional bash
guard
Swingarm: Steel fabrication with snail cams
Front suspension: Coil spring fork with preload adjustment, 50 mm wheel travel
Rear suspension: Monoshock coil spring with preload adjustment, 60 mm wheel
travel
Front brakes: Solid 160 mm rotor, cable disc, adjustable lever reach
Rear brakes: Solid 160 mm rotor, cable disc, adjustable lever reach
Front tyre: 12 x 2.5 in, trials pattern motorcycle construction
Rear tyre: 12 x 2.5 in, trials pattern motorcycle construction
Length: 1045 mm
Width: 585 mm
Height: 670 mm
Seat height: 445 mm
Seat height range: 445 mm ±10 mm (360 mm with included seat insert fitted)
Wheelbase: 675 mm
Net weight: 22.7 kg
Ground clearance: 152 mm
Handlebar height: 650 mm
Footpeg height: 210 mm
Front rim: 12 x 1.25 in, aluminium
Rear rim: 12 x 1.25 in, aluminium