
| RRP | £5,945 |
| Customer Saving | £750 |
| Our Price | £5,195 |
| Customer Deposit | £1,000 |
| Total Amount Of Credit | £4,195 |
| Total Charge For Credit | £935.95 |
| Rate Of Interest | 4.58% |
| APR | 8.9% |
| Regular Monthly Payments | £62.92 |
| Optional Final Payment | £2,865.83 |
| Total Amount Payable | £6,130.95 |
| Annual Mileage | 3,000 |
| Excess Mileage Charge | 14.9p Per Mile |
| Duration Of Agreement | 37 Months |
| RRP | £6,545 |
| Customer Saving | £550 |
| Our Price | £5,995 |
| Customer Deposit | £1,000 |
| Total Amount Of Credit | £4,995 |
| Total Charge For Credit | £1,095.18 |
| Rate Of Interest | 4.58% |
| APR | 8.9% |
| Regular Monthly Payments | £78.68 |
| Optional Final Payment | £3,257.70 |
| Total Amount Payable | £7,090.18 |
| Annual Mileage | 3,000 |
| Excess Mileage Charge | 14.9p Per Mile |
| Duration Of Agreement | 37 Months |
| RRP | £5,945 |
| Customer Saving | £450 |
| Our Price | £5,495 |
| Customer Deposit | £1,000 |
| Total Amount Of Credit | £4,495 |
| Total Charge For Credit | £985.85 |
| Rate Of Interest | 4.58% |
| APR | 8.9% |
| Regular Monthly Payments | £70.77 |
| Optional Final Payment | £2,933.13 |
| Total Amount Payable | £6,480.85 |
| Annual Mileage | 3,000 |
| Excess Mileage Charge | 14.9p Per Mile |
| Duration Of Agreement | 37 Months |
| RRP | £14,395 |
| Customer Deposit | £1,000 |
| Total Amount Of Credit | £13,395 |
| Total Charge For Credit | £3,691.78 |
| Rate Of Interest | 4.61% |
| APR | 8.9% |
| Monthly Payments | £200.61 |
| Optional Final Payment | £7,457.50 |
| Total Amount Payable | £18,086.78 |
| Duration Of Agreement | 48 Months |
| Contract Mileage | 4,000 |
| Excess Mileage Charge | 14.9p Per Mile |
| RRP | £6,545 |
| Customer Deposit | £500 |
| Total Amount Of Credit | £6,045 |
| Total Charge For Credit | £1,074.77 |
| Rate Of Interest | 3.04% |
| APR | 5.9% |
| Regular Monthly Payments | £85.49 |
| Optional Final Payment | £3,016.25 |
| Total Amount Payable | £7,619.77 |
| Annual Mileage | 4,000 |
| Excess Mileage Charge | 14.9p Per Mile |
| Duration Of Agreement | 49 Months |
| RRP | £6,645 |
| Customer Saving | £100 |
| Our Price | £6,545 |
| Customer Deposit | £500 |
| Total Amount Of Credit | £6,045 |
| Total Charge For Credit | £1,074.77 |
| Rate Of Interest | 3.04% |
| APR | 5.9% |
| Duration Of Agreement | 49 Months |
| Monthly Payments | £85.49 |
| Optional Final Payment | £3,016.25 |
| Total Amount Payable | £7,619.77 |
| Annual Mileage | 4,000 |
| Excess Mileage Charge | 14.9p Per Mile |
| Duration of Agreement | 49 Months |
| RRP | £6,545 |
| Customer Deposit | £500 |
| Total Amount Of Credit | £6,045 |
| Total Charge For Credit | £1,069.51 |
| Rate Of Interest | 3.04% |
| APR | 5.9% |
| Duration Of Agreement | 49 Months |
| Monthly Payments | £86.37 |
| Optional Final Payment | £2,968.75 |
| Total Amount Payable | £7,614.51 |
| Annual Mileage | 4,000 |
| Excess Mileage Charge | 14.9p Per Mile |
| Duration of Agreement | 49 Months |
| RRP | £5,945 |
| Customer Deposit | £500 |
| Total Amount Of Credit | £5,445 |
| Total Charge For Credit | £956.14 |
| Rate Of Interest | 3.04% |
| APR | 5.9% |
| Regular Monthly Payments | £78.93 |
| Optional Final Payment | £2,612.50 |
| Total Amount Payable | £6,901.14 |
| Annual Mileage | 4,000 |
| Excess Mileage Charge | 14.9p Per Mile |
| Duration Of Agreement | 49 Months |
The 2024 Triumph Scrambler 1200 X injects authentic Scrambler flair into a more accessible package. With a lower seat height and user-friendly ergonomics, it delivers torque-rich performance and grounded confidence—tailored for riders who value capability and style without the height or bulk of its more adventure-focused sibling.
| Type | Liquid-cooled, 8 valve, SOHC, 270° crank angle parallel-twin |
|---|---|
| Capacity | 1200 cc |
| Bore | 97.6 mm |
| Stroke | 80 mm |
| Compression | 11:1 |
| Max Power EC | 66.2kW/89bhp/90PS @ 7000 rpm |
| Max Torque EC | 110Nm @ 4250 rpm |
| System | Ride by wire, multipoint sequential electronic fuel injection |
| Exhaust | Brushed 2 into 2 exhaust system with brushed high level silencers |
| Final Drive | X ring chain |
| Clutch | Wet, multi-plate assist clutch |
| Gearbox | 6-speed |
| Frame | Tubular steel |
|---|---|
| Swingarm | Twin-sided, aluminium fabrication |
| Front Wheel | Tubeless 36-spoke 21 x 2.15in, aluminium rims |
| Rear Wheel | Tubeless 32-spoke 17 x 4.25in, aluminium rims |
| Front Tyre | 90/90-21 |
| Rear Tyre | 150/70 R17 |
| Front Suspension | Marzocchi Non-adjustable USD forks 170mm wheel travel |
| Rear Suspension | Marzocchi twin RSU’s with piggyback reservoir, preload adjustable. 170mm wheel travel |
| Front Brakes | Twin 310mm discs, 2 piston Nissin axial caliper, ABS |
| Rear Brakes | Single 255mm disc, single piston floating Nissin caliper, ABS |
| Instrument Display and Functions | Multi-functional LCD instruments with TFT display |